BIOGRAPHICAL DATA
OF
MR. ANAND PANYARACHUN
FORMER PRIME MINISTER OF THAILAND
CHAIRMAN OF THE BOARD OF DIRECTORS OF
SIAM COMMERCIAL BANK CO., LTD.


 Present Positions



Business

2007 : Chairman of the Board of Directors of Siam Commercial Bank Co., Ltd.

May 2006

:

Consultant of Chevron Asia South Ltd.

April 1993

:

Member of International Advisory Board of American International Group, Inc. (AIG)

April 1992

:

Chairman of Chiang Mai Night Bazaar Co., Ltd.

1989

:

Chairman of Eastern Star Real Estate Public Co., Ltd.

1984

:

Director of the Siam Commercial Bank Public Co., Ltd.

non-business

12 May 2016 : Chairman of Vidyasirimedhi Institute of Science and Technology (VISTEC)
20 January 2015 : Honorary Chairman of Operation Smile Foundation
January 2012 : Honorary Patron of Global leadership Foundation
25 January 2010 : ประธานกรรมการประสานงานการให้ความเห็นขององค์การอิสระ
February 2008 : Member of Global Leadership Foundation

2007

:

Member of Asian Wise Person's Group

2005

:

Member of the Club of Madrid

November 2003

:

Trustee of U Thant Institute

:

Fellow of Dulwich College

January 2000

:

Member of the Advisory Council of Transparency International (TI)

July 1999

:

Honorary International Advisor to the Governors of Dulwich College, London

January 1998

:

Board of Trustees of Thailand Management Association

August 1996

:

Chairman of International Advisory Board of The Carlos P. Romulo Foundation

January 1996

:

Distinguished International ISIS Fellow (Malaysia)

  :

UNICEF Ambassador for Thailand

October 1995

:

Chairman of the Board of Trustees, Mekong Region Law Center

September 1995

:

Vice Chairman of Suan Luang Rama 9 Foundation

1990

:

Chairman of the Cambridge Thai Foundation

1988

:

Member of the Advisory Council of SASIN Graduate Insitute of Business Administration of Chulalongkorn University

 

 Place and Date of Birth

 


Bangkok, Thailand 9 August 1932

 

 Education



1952 - 1955

:

Trinity College, University of Cambridge

   

B.A. (Honours)

1948 - 1952

:

Dulwich College, London

1945 - 1948

:

Bangkok Christian College

1943 - 1945

:

Amnuay Silpa School

 

 Marital Status



Married to M.R. Sodsee (nee Chakrabandh)
Two daughters, (Nanda, Daranee)

 

 Award

 


International Integrity Medal, The Kuala Lumpur Society for Transparency and Integrity in February 2004

Outstanding Democrat award, 2003, by People's Constitution Association

2003 UNICEF Recognition Award for Outstanding Service to Children

1997 Ramon Magsaysay Awardee for Government Service

Man of the Year 1997 ; Management Training Center, Thailand

 

 Honorary Degrees

 


24. 2008 : Honorary doctor of Government
      National Graduate Institute For Policy Studies
23. 2007 : Doctor of Philosophy (Honoris Causa)
      Asian Institute of Technology
22. 2006 : Doctor of Philosophy Degree in Political Science honoris
causa (International Relations)
      Thammasat University
21. 2005 : Honorary Degree of Doctor of Laws
      The University of North Carolina at Chapel Hill, U.S.A.
20.

2000

:

Degree of Doctor, Honoris Causa

 

 

Soka University, Japan

19.

1997

:

Honorary Doctorate in Laws,

 

 

Ramkhamhaeng University

18.

:

Honorary Doctor of Business Administration,

 

 

Khon Kaen University

17.

1996

:

Honorary Degree of Doctor of Social Sciences,

 

 

The University of Hong Kong

16.

1995

:

Honorary Doctor in Political Science,

 

 

Srinarkarinwirot University

15.

:

Honorary Degree of Doctor of Philosophy in Political Science,

 

 

Burapha University

14.

:

Honorary Doctor of Political Science,

 

 

Sukhothai Thammathirat Open University

13.

:

The Degree of Doctor of Philosophy (Social Sciences), Honoris Causa,

 

 

Mahidol University

12.

:

Honorary Doctor of Laws Degree,

 

 

Queen's University, Canada

11.

:

Honorary Doctoral Degree in Development Economics,

 

 

The National Institute of Development Administration (NIDA)

10.

1994

:

Honorary Doctoral Degree in Political Science,

 

 

Chiangmai University

9.

:

Honorary Doctor of Laws Degree,

 

 

University of Victoria, Canada

8.

:

Honorary Doctor of Science (Environment Technology),

 

 

King Mongkut's Institute of Technology Thonburi

7.

:

Honorary Doctorate Degree in Political Science,

 

 

Prince of Songkla University

6.

1993

:

Honorary Doctorate Degree in Economics,

 

 

Thammasat University

5.

:

Honorary Doctoral Degree in Communication Arts,

 

 

Bangkok University

4.

:

Honorary Doctorate Degree of Industrial Technology,

 

 

King Monkut's Institute of Technology North Bangkok

3.

1992

:

Honorary Doctoral Degree in Business Administration,

     

The National Institute of Development Administration (NIDA)

2.

1991

:

Honorary Diploma,

     

The National Defence College

1.

1990

:

Doctor of Business Administration, honoris causa,

     

Chulalongkorn University

 

 Past Career



10 June

: Prime Minister of Thailand
- 1 October 1992    
     

2 March 1991

: Prime Minister of Thailand

- 21 April 1992

 

     

1977 - 1978

:

Ambassador to the Federal Republic of Germany

1977

:

Ambassador-at-large

1976 - 1977

:

Permanent Secretary for Foreign Affairs

1972 - 1975

:

Ambassador to the United States of America and concurrently Permanent Representative of Thailand to the United Nations

1967 - 1972

:

Ambassador, Acting Permanent Representative of Thailand to the United Nations and concurrently Ambassador to Canada

1964 - 1966

:

First Secretary and then Counsellor, Permanent Mission of Thailand to the United Nations

1959 - 1964

:

Secretary to the Minister of Foreign Affairs

1955

:

Joined the Ministry of Foreign Affairs

 

 Past Activities



5 Jul. 2010 - 15 May 2011 : Reform Commission
13 Nov. 2009 - 28 Jun. 2010 : ประธานคณะกรรมการแก้ไขปัญหาการปฏิบัติตามมาตรการ 67 วรรคสอง ของรัฐธรรมนูญแห่งราชอาณาจักรไทย

Oct. 1993 - Dec. 2007

:

Chairman of Thailand Business Council for Sustainable Development (TBCSD)

Jun. 1992 - Feb. 2008

:

Chairman of the Council of Trustees and the Board of Director of Thailand Development Research Institute (TDRI)

Dec. 1997 - Jan. 2008

:

Chairman of University Council of Asian University

Aug. 1995 - Jan. 2008

:

Chairman of the Board of Imperial Technology Management Services Public Co., Ltd.

Apr. 1993 - Dec. 2007

:

Chairman of the Council of Trustees of Thailand Environment Institute (TEI)

Mar. 2005 - Jun. 2006 : Chairman of the National Reconciliation Commission (NRC)
Nov. 2003 - Dec. 2004 : Chairman of High-Level Panel on Threats, Challenges and Change of the United Nations
Oct. 2003 - 2005 : Chairman of the Steering Committee, Asia Pacific Leadership Forum on HIV/AIDS and Development (APLF)
Nov. 2001 - 2008 : Member of the International Advisory Board of Toyota Motor Corporation

Sep. 2001 - 2002

:

Chairman of the Committee To Follow Up On The Missing and To Assist The Injured Parties Caused By the May 1992 Events

Aug. 2001 - Aug. 2005

:

Chairman of the National Economic and Social Advisory Council

Oct. 2000 - Mar. 2002

:

Chairman of the Public Consultation Committee on the Future of Chulalongkorn University

Sep. 2000 - Dec. 2006

:

Chairman of the Board of Trustees of The Asian Institute of Technology (AIT)

Jan. 2000 - Dec. 2003

:

Member of the Group of International Advisers of International Committee of the Red Cross

July 1999 - 2005

:

Chairman of the Board of Advisors of Dulwich International College, Phuket

Jan. 1999 - 2006

:

Regional Advisor of General Electric Company (GE)

Mar. 1999 - 2007

:

Advisory Group on Anti-Corruption Issues for the East Asia and Pacific Region, World Bank

Aug. 1998 - 2003

:

Member of Asian Advisory Board of the Carlyle Group

June 1998 - 2000

:

Chairman of the National Commission for the Formulation of Policy and Action Plan on Human Rights

June 1998 - 2001

:

Member of Advisory Board, National Social Policy Committee

May - July 1997

:

Chairman of the Scrutiny Committee of the Constitution Drafting Assembly

Jan. - May 1997

:

Chairman of the Drafting Committee of the Constitution Drafting Assembly

May 1996 - May 2001

:

Member of Inter-Action Council

Nov. 1995 - Feb. 2006

:

Chairman of Kenan Institute Asia

Aug. 1995 - 2005

:

Member of the Asia-Pacific Advisory Board of Unocal Asia-Pacific Ventures, Ltd.

Aug. 1995 - 1999

:

Member of International Advisory Board of Council on Foreign Relations (New York)

1995 - 1997

:

Juror for the Conrad N. Hilton Humanitarian Prize

Sep. 1994 - 2000

:

Informal Advisory Group, United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR)

Jul. 1994 - 1998

:

Chairman of GE's Asia Pacific Advisory Board

1994 - 1997

:

Chairman of The Post Publishing Public Co.,Ltd.

1993 - Apr. 1998

:

Director of Samitivej Public Co., Ltd.

1993 - 1994

:

Chairman of Business Council for Sustainable Development (Geneva)

Dec. 1992 - Dec. 2000

:

Member of IBM Asia Pacific Board

Oct. 1992 - 1998

:

Member of International Advisory Board of General Electric Company (GE)

May 1992 - Aug. 2002

:

Chairman of Saha-Union Public Co., Ltd.

1991 - 1995

:

Member of Business Advisory Council of International Finance Corporation (IFC)

1991
(10 Jan. - 2 Mar.)

:

Chairman of the Advisory Committee on Administrative System

1990 - 2006

:

Member of the Board of Trustees of the Asian Institute of Technology (AIT)

1990 - 1994

:

Member of Chulalongkorn University Council

1990 - Mar. 1991

:

Chairman of the Federation of Thai Industries

1989 - Dec. 1999

:

Director of Union-Footwear Public Co., Ltd.

1989 - Oct. 1997

:

Director of Union Plastic Public Co., Ltd.

1989 - Apr. 1994

:

Director of Union Thread Industries Co., Ltd.

1989 - 1997

:

President of the Old England Students Association

1988 - 1990

:

Vice Chairman of the Federation of Thai Industries (FTI)

1988 - 1989

:

Member of the Ad Hoc Committee on the OMNIBUS Trade and Competitiveness Act of 1988 of the House of Representatives

1987 - Mar. 1991

:

Advisor to the Standing Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives

1987 - 1990

:

Member of the Export Development Committee

1987 - 1989

:

Member of University Bureau Committee

1986 - Mar. 1991

:

Director of the Science and Technology Development Board

1986 - 1990

:

Chairman of the ASEAN Section of the ASEAN-U.S. Business Council

:

Director of the John E. Peurifoy Foundation

1985 - Mar. 1991

:

Director of US-ASEAN Center for Technology Exchange

1984 - 1991

:

Member of Council of Trustees of Thailand Development Research Institute Foundation

1984 - 1989

:

Vice President of ASEAN-CCI

1982 - Nov. 1998

:

Director of Sime Darby Berhad, Malaysia

1982 - 1996

:

Chairman of Star Block Group Public Co., Ltd.

1982 - 1984

:

President of the ASEAN-CCI (ASEAN Chambers of Commerce and Industry)

1982 - 1983

:

Chairman of ASEAN Task Force on ASEAN Cooperation

1981 - Mar. 1991

:

President of the Association of Thai International Trading Companies

1981 - 1984

:

Member of the Board of Governors of the American Chamber of Commerce in Thailand

Apr. 1980 - Aug. 2002

:

Chairman of Union Textile Industries Public Co., Ltd.

1980 - 1987

:

Vice President of the Association of Thai Industries

1980 - 1986

:

Member of the International Council of the Asia Society Inc.

1979 - 1992

:

Member of the Council of the National Institute of Development Administration (NIDA)

1979 - 1990

:

Vice Chairman of Saha-Union Public Co., Ltd.

 

 Thai Decorations



2003

:

Knight Grand Cross (First Class) of the Most Admirable Order of the Direkgunabhorn

1991

:

Knight Grand Commander (Second Class, higher grade) of the Most Illustrious Order of Chula Chom Klao

:

Knight Grand Cordon (Special Class) of the Most Exalted Order of the White Elephant

1988

:

Knight Grand Cordon (Special Class) of the Most Noble Order of the Crown of Thailand

1977 :

Knight Grand Cross (First Class) of the Most Exalted Order of the White Elephant

1968 :

Knight Commander (Second Class, lower grade) of the Most Illustrious Order of Chula Chom Klao

1967 :

The Royal Cypher Medal (Third Class)

 

 Foreign Decorations



2007 : The Commander Grand Cross of the Royal Order of the Polar Star, Sweden

1996

:

Honorary Knight Commander of the Civil Division of the Most Excellent Order of the British Empire (KBE), United Kingdom

1991

:

Grand Cordon of the Order of the Rising Sun, Japan

1990

:

Grand Officier de L'ordre de la Couronne (Second Class), Belgium

1971 :

Ringtang Jasa (First Class), Indonesia

1970 :

Order of Diplomatic Service Merit, (First Class), Republic of Korea

1961 :

Ordine al Morito Della Republica Italiana (Third Class), Italy